1. Powiedz, co wiesz o Indianach i o tzw. Dzikim Zachodzie. Czy słyszałeś o plemieniu Apaczów, których wodzem miał być Winnetou?
2. Dowiedz się jak najwięcej o Karolu Mayu i jego książkach. Ile powieści napisał? Które są najbardziej znane?
3. Oceń postępowanie Winnetou. Czy mówi ci ono coś o Indianach?
4. Kim jest Szarlih, "brat Winnetou"? Co wiesz o tym bohaterze?
Ciekawe
Przez kilka lat po wojnie książki Karola Maya o Dzikim Zachodzie były w Niemczech zakazane. Zamknięty był również dom autora, zamieniony w muzeum dopiero w latach 80. A to dlatego, że jego twórczość szczególnie upodobał sobie Adolf Hitler, który nawet kazał je czytać swoim oficerom, bo były pochwałą odwagi i prawości. Ponadto komunistyczne władze dostrzegały w nich zbyt wiele chrześcijańskich odniesień do miłości i poszanowania praw mniejszości.
Książki Karola Maya uwielbiał cesarz Wilhelm II. Czytali je namiętnie Albert Einstein, Albert Schweitzer, Franz Kafka i Fitz Lang. Pisarz napisał ich 74. Były tłumaczone na ponad 30 języków i wydane w łącznej liczbie ponad 200 mln egzemplarzy. Same niemieckie wydania osiągnęły nakład 80 milionów. Do dziś Karol May należy do grona najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się pisarzy niemieckich na całym świecie.
Karol May jeszcze za życia spotykał się z krytyką, stał się ofiarą licznych procesów i prasowych spekulacji. Przez długi czas uparcie twierdził, że przygody Old Shatterhanda są po części jego własnymi. Tymczasem najsłynniejsze powieści napisał w więzieniu, dokąd trafił za drobne kradzieże. Mimo że bardzo wiernie oddał realia geograficzne, obyczajowe i kulturowe czasów, o których opowiadał, zarzucano mu, że miał przygotowanie czysto teoretyczne. Stany Zjednoczone odwiedził w wieku 66 lat, w 1908 roku, już po napisaniu swoich książek. Ograniczył się wtedy do kilku dni spędzonych w dziewiczych rejonach stanu Massachusetts, a pierwszego w życiu Indianina spotkał w Buffalo, po czym wrócił do rodzinnej Saksonii.
Za to ze swoim bohaterem Old Shatterhandem pisarz utożsamił się niemal całkowicie. Odpowiadał na listy od czytelników w jego imieniu, a na drzwiach swojego domu na przedmieściach Drezna, umieścił wizytówkę: "Karol May zwany Old Shatterhandem".
Barbara Grabowska "Rzeczpospolita, 27-04-2008
|