1. Znajdź na mapie Korynt, Ateny i Milet. Zastanów się, ile trudów i niebezpieczeństw musieli pokonać zawodnicy, by wziąć udział w zawodach. Powiedz, jakie znaczenie miały dla Greków igrzyska istmijskie.
2. Przeczytaj jeszcze raz początek tekstu. Zastanów się, czy dla Greków igrzyska były tylko zawodami sportowymi.
3. Porównaj zachowanie widzów na stadionie w Koryncie i współczesnych kibiców (nie pseudokibiców) sportowych. Jakie dostrzegasz różnice, a jakie podobieństwa?
4. Kim byli hellanodikowie? Zastanów się, od jakiego słowa (znajdziesz je w tekście) pochodzi ten wyraz.
5. Co na podstawie tego tekstu możesz powiedzieć o wierzeniach Greków? Jakie mieli wyobrażenie na temat własnych bogów i ich związku z ludźmi?
6. Przeczytaj przytoczony fragment:
Na wszystkich bogów, co to jest? Ten jasny, biegnący za Kleomenesem, wysuwa się naprzód... Tłum milknie zadziwiony.
Kto wypowiada słowa zapisane tłustym drukiem?
Co cztery lata w różnych miejscach naszego globu odbywają się igrzyska olimpijskie - największe zawody sportowe współczesnego świata. I choć coraz więcej mówi się o negatywnych zjawiskach związanych ze sportem (sztuczny doping, przekupstwa), miliony ludzi zasiadają przed telewizorami, by obserwować rywalizację sportowców. Na kilka tygodni z pierwszych stron gazet znikają doniesienia o konfliktach zbrojnych i sporach politycznych, a ich miejsce zajmuje sport.
Współczesne zawody olimpijskie są jedną z nielicznych udanych prób wskrzeszenia starożytnej tradycji. Igrzyska narodziły się ponad dwa i pół tysiąca lat temu w Grecji. Najsłynniejsze z nich rozgrywane co cztery lata w Olimpii przetrwały ponad tysiąc sto lat. Wznowiono je w 1896 roku, jako święto nie tylko Grecji, ale całego świata. Każdy zgodzi się, że są to zupełnie wyjątkowe zawody sportowe. Wynika to nie tylko z powodu ogromnej liczby zawodników biorących udział w rywalizacji. Wyjątkową atmosferę olimpiady tworzy chyba także pamięć o jej antycznych korzeniach.
Dla starożytnych Greków igrzyska były nie tylko zawodami sportowymi. Miały charakter religijny, najpełniej wyrażały grecki ideał połączenia piękna i mądrości, tężyzny fizycznej z wszechstronnym rozwojem duchowym. Rozpoczynały się i kończyły złożeniem ofiar dla bogów. Oprócz sportowców w igrzyskach rywalizowali artyści (najczęściej muzycy), odbywały się także wystawy rzeźb i malowideł.
Wśród dyscyplin sportowych znajdowały się: bieg krótki i długi, rzut oszczepem i dyskiem, skok w dal, zapasy, boks, wyścigi konne, wyścigi rydwanów (wozów). Największą sławę przynosiło zwycięstwo w pentatlonie pięcioboju złożonym z dyscyplin lekkoatletycznych i zapasów. Wszyscy jednak zwycięzcy zdobywali nieśmiertelną sławę, wieńce laurowe i prawo do postawienia własnego posągu w świętym gaju Zeusa.
Po ogłoszeniu terminu igrzysk w Olimpii w całej Grecji rozpoczynał się dwumiesięczny okres świętego pokoju, którego nikt nie ośmielał się zerwać. Coś z tego zwyczaju przetrwało do dzisiaj. Gdy w 1972 roku terroryści zaatakowali wioskę olimpijską, cały świat zamarą z oburzenia. Trudno było sobie wyobrazić gorsze świętokradztwo.
|