1.Na podstawie udzielonych w tekście odpowiedzi spróbuj domyślić się, co znaczy pytanie Quo vadis, Domine? Jeśli ci się nie uda, odpowiedź znajdziesz w "Słowniku wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych".
2.Kim jest bohater tego fragmentu powieści H. Sienkiewicza? Powiedz wszystko, co nim wiesz, a następnie ewentualnie uzupełnij swoje wiadomości. W jakiego typu encyklopedii znajdziesz ich najwięcej?
3.Kto jest najważniejszą postacią tego fragmentu? Uzasadnij swoją odpowiedź.
4.Dlaczego Piotr uchodzi z Rzymu i po co tam wraca? Co znaczą słowa "Cezar pławił się we krwi", o jakie "łzy męczeńskie" chodzi w tym fragmencie? Jeśli nie wiesz, odpowiedź znajdziesz w encyklopedii.
5.Spróbuj ocenić postawę Piotra. Weź pod uwagę, co musiało go czekać po powrocie do Rzymu i fakt, że on świetnie o tym wiedział.
6.Przeczytaj jeszcze raz końcowy fragment od słów: "I tegoż jeszcze wieczora...". Jak rozumiesz zachowanie ludzi, którzy - choć "Cezar pławił się we krwi" - przychodzili, by "się skąpać w wodzie życia".
7.Czy na podstawie tego fragmentu można ocenić stosunek H.Sienkiewicza do religii? Uzasadnij swoją odpowiedź.
8.Obejrzyj obraz Domine, quo vadis? Przeczytaj, w jakich latach żył jego twórca. Teraz odpowiedz na pytanie - czy H. Sienkiewicz osobiście wymyślił wydarzenie opisane w tym fragment jego powieści? Uzasadnij swoją odpowiedź.
"Quo vadis" to chyba najlepiej znane w świecie dzieło polskiego pisarza. Za tę powieść Henryk Sienkiewicz otrzymał w 1905 roku literacką Nagrodę Nobla. Niezwykle plastyczny obraz starożytnego Rzymu, stojącego u szczytu swojej potęgi, i jego starcie z bezbronną grupa pierwszych chrześcijan od lat pociągał kolejnych reżyserów filmowych.
"Quo vadis" było kilkakrotnie filmowane. Najsłynniejsza i chyba najlepsza do niedawna wersja pochodziła z 1951 roku i została zrealizowana w Hollywood. W głównych rolach wystąpili bardzo wówczas znani aktorzy - Robert Burton, Deborah Kerr, Peter Ustinov.
Polskie kino po wojnie nie mogło podjąć tego tematu. Do 1989r. było to niemożliwe z powodów politycznych, a potem - z powodów ekonomicznych. Dopiero w 2001 r. na ekranach kin pojawił się film "Quo vadis" słynnego polskiego reżysera, Jerzego Kawalerowicza. Okazał się najpopularniejszym filmem roku w Polsce - obejrzało go 4, 273, 873
widzów. Oceny, jak zawsze, znacznie się różniły - od zachwytu po rozczarowanie. Ale wszyscy zgadzali się co do jednego - było to ważne wydarzenie kulturalne.
Na zdjęciu: Swięty Piotr (F. Pieczka) naucza swoich współwyznawców.