Zobacz także:
Cykl lekcji o Tomku Wilmowskim
Cykl lekcji o powieści "Cień dłuższego ramienia"

MARIATOPCZEWSKA

SCENARIUSZE LEKCJI

J. R.R. TOLKIEN
HOBBIT



Lekcja 1
" ... ALE CO TO JEST HOBBIT?"


CEL:

  • czytanie tekstu ze zrozumieniem,
  • wybieranie informacji,
  • przygotowanie notatki do atlasu ludów zamieszkujących Ziemię,
  • selekcjonowanie wiadomości dotyczących miejsca zamieszkiwania, wyglądu, sposobu życia, zainteresowań etc.

PRZEBIEG LEKCJI:

  • rozdanie uczniom różnych atlasów geograficznych, roślin, ptaków, zwierząt, grzybów etc.
  • swobodne wypowiedzi dzieci co można znaleźć w atlasie? Jakie informacje i w jaki sposób są przekazywane, kto i po co korzysta z atlasów?
  • uczniowie rzucają propozycje jaki atlas można opracować na podstawie książki J.R.R. Tolkiena " Hobbit czyli tam i z powrotem"
  • nauczyciel czyta na głos fragment i rozdziału "Hobbita", a dzieci zaznaczają w tekście informacje dotyczące hobbitów,
  • wypowiedzi w oparciu o przygotowany materiał kim byli, jak wyglądali, gdzie mieszkali, czym się zajmowali itd. hobbici,
  • wspólne sporządzenie notatki do atlasu ludów zamieszkujących Ziemię zwrócenie uwagi na lapidarność wypowiedzi

PRACA w DOMU:
Rysunek hobbita ze szczegółowym opisem na wzór dowolnego atlasu (może być atlas "Skrzatów")


Lekcja 2
DRZEWO GENEALOGICZNE BILBO BAGGINSA


CEL:

  • czytanie tekstu ze zrozumieniem,
  • wprowadzenie i utrwalenie pojęcia drzewa genealogicznego,
  • selekcjonowanie informacji,
  • kształcenie umiejętności swobodnego wypowiadania się na podany temat

PRZEBIEG LEKCJI:

  • nauczyciel pyta, czy klasa wie coś na temat genealogii kiedy spotykamy się z takim pojęciem?
  • podanie pochodzenie i znaczenia tego słowa
  • ułożenie zdań z użyciem wyrazu "genealogia" i zapisanie ich w zeszytach
  • odczytanie na głos odpowiedniego fragmentu "Hobbita" (rozdział I)
  • zaznaczenie w tekście wszystkich informacji dotyczących pochodzenia Bilba,
  • sporządzenie notatki (wspólnie z nauczycielem!) o członkach rodziny Bilba (np. matka Bilbo Bagginsa słynna Belladonna Tuk, jedna z trzech niepospolitych córek Starego Tuka)
  • wyjaśnienie pojęć : "po kądzieli" i "po mieczu"
  • swobodne wypowiedzi: co Bilbo odziedziczył po kądzieli, a co po mieczu?
  • zapisanie w tabelce odziedziczonych cech
  • narysowanie w zeszytach dużego drzewa genealogicznego Bagginsów wraz z kolorowymi portretami członków tej rodziny

PRACA w DOMU:
Narysuj drzewo genealogiczne swojej rodziny i napisz całymi zdaniami, co charakterystycznego odziedziczyłeś po kądzieli, a co po mieczu.


Lekcja 3
BILBO BAGGINS:
HOBBIT, KTÓRY ODZIEDZICZYŁ PO KĄDZIELI ZIARENKO DZIWACTWA ...


CEL:

  • praca z tekstem, wybór i selekcja informacji,
  • kształcenie umiejętności wnioskowania,
  • kształcenie umiejętności notowania,
  • przypomnienie terminu "pamiętnik" narracja pierwszoosobowa

PRZEBIEG LEKCJI:

  • co to znaczy dziwactwo? Podanie przykładów zachowań, które możemy tak nazwać,
  • jak rozumieć "dziwactwo" w odniesieniu do Bilbo Bagginsa wynotowanie w zeszytach argumentów świadczących o tym, że Bilbo był odrobinę dziwakiem,
  • podział klasy na kilka grup i przydzielenie im zadań zbieranie informacji o wyglądzie, osobowości, zachowaniu, zainteresowaniach, upodobaniach Hobbita,
  • wspólne uzupełnienie tabelki na tablicy "Jaki był Bilbo Baggins" podanie cech i świadczących o niej argumentów (zachowanie lub wypowiedź bohatera),
  • w zależności od możliwości klasy wspólne lub samodzielne zredagowanie notatki o tym, kim jest Bilbo Baggins, "którego spotkała przygoda i który zrobił oraz powiedział wiele rzeczy niespodziewanych."
  • Przypomnienie jak pisać pamiętnik

PRACA w DOMU:
Spotkałeś dziś hobbita. Piszesz o tym w swoim pamiętniku.


Lekcja 4
CZY BILBO ZYSKAŁ COS w KOŃCU?


CEL:

  • kształtowanie pojęć narrator pirwszo i trzecioosobowy
  • analiza tekstu
  • wnioskowanie
  • ćwiczenie redakcyjne pisanie pamiętnika, notatka

PRZEBIEG LEKCJI:

  • swobodne wypowiedzi uczniów o wędrówce Bilba jaki wpływ miały na niego przygody, co się z nim stało podczas wędrówki,
  • próba oceny zmiany, jaka zaszła w hobbicie,
  • odczytanie końcowej części powieści od słów "Wszystko się kiedyś kończy..." do końca,
  • co to znaczy "zyskać coś" odpowiedzi uczniów (dobra materialne, wiedzę, doświadczenie, rozwój duchowy, wspomnienia itd.)
  • próba odpowiedzi na pytanie: co zyskał Bilbo Baggins dzięki przygodzie, w jaką dał się wplątać?
  • zapisanie odpowiedzi w zeszytach każde dziecko zaznacza kolorem to, co uważa za najważniejsze
  • porównanie podkreślonych odpowiedzi
  • dlaczego Bilbo postanowił pisać pamiętnik? co to jest pamiętnik przypomnienie cech gatunku (narrator, osobisty charakter notatek)

PRACA w DOMU:
Napisz fragment pamiętnika Bilbo Bagginsa zatytułowanego "Tam i z powrotem, wakacje pewnego hobbita". Spróbuj wyjaśnić w nim, dlaczego Bilbo rad był ze swej przygody.


Lekcja 5
PRZECZYTAJ TĘ KSIĄŻKĘ...


CEL:

  • kształcenie umiejętności dyskusji,
  • kształcenie umiejętności argumentowania,
  • wprowadzenie pojęcia recenzji
  • swobodne wypowiedzi dbałość o dobór słów i wyczerpywanie tematu
  • umiejętność słuchania

PRZEBIEG LEKCJI:

  • wyjaśnienie pojęcia "recenzja",
  • podanie wyrazów bliskoznacznych,
  • gdzie można przeczytać recenzje, po co się je pisze swobodne wypowiedzi,
  • podział klasy na dwie grupy zwolenników i przeciwników książki Tolkiena "Hobbit"
  • przypomnienie zasad dobrej dyskusji (słuchanie, szacunek, tolerancja dla odmienności zdania, argumentowanie),
  • wybranie osoby prowadzącej udzielającej głosu
  • dyskusja przeczytaj tę książkę czy nie bierz jej w ogóle do ręki...
  • zapisanie w zeszytach wniosków

PRACA w DOMU:
Ilustracja do ulubionego fragmentu powieści Tolkiena "Hobbit" oraz napisanie kilku zdań uzasadnienia wyboru (pamiętaj o argumentach!)



Na poprzednią stronę

Na główną stronę