Zobacz także:
Cykl lekcji o HobbicieTolkiena
Cykl lekcji o powieści "Cień dłuższego ramienia"

MARIATOPCZEWSKA

SCENARIUSZE LEKCJI:
A. SZKLARSKI
TOMEK w KRAINIE KANGURÓW



CZY NAPRAWDĘ KIEDY? WSZYSTKO BYŁO INACZEJ?
SZKOŁA TOMKA WILMOWSKIEGO a NASZA SZKOŁA


CEL:

  • analizowanie tekstu
  • wybieranie informacji,
  • znajdowanie podobieństw i różnic
  • ćwiczenie swobodnego wypowiadania się pełnymi zdaniami
  • kształcenie zmysłu obserwacji,
  • zwrócenie uwagi na komizm sytuacyjny

PRZEBIEG LEKCJI:

  • odczytanie dużych fragmentów i rozdziału powieści Alfreda Szklarskiego "Tomek w krainie kangurów",
  • swobodne wypowiedzi uczniów na temat przeczytanego fragmentu jaka była szkoła Tomka (zwrócenie uwagi na realia historyczne rusyfikacja, zabory), jacy nauczyciele, jacy uczniowie
  • zapisanie w tabelce najważniejszych wiadomości (w rubrykach: warunki; nauczyciele; uczniowie)
  • pytanie: w czym dzisiejsza szkoła nie różni się od tej z czasów Tomka Wilmowskiego? swobodne wypowiedzi uczniów, podawanie przykładów, wskazanie na niezmienność "roli" ucznia itd.
  • zapisanie krótkiej notatki z lekcji o podobieństwach i różnicach szkoły kiedyś i dziś.

PRACA w DOMU:
Rysunkowy portret wybranej postaci ze szkoły Tomka (np. Piły lub Pawluka) i szkoły, do której chodzisz. Podpisanie rysunków w dowcipny (ale grzeczny) sposób.


WĘSZYĆ CO? NA KAŻDYM KROKU - CZYLI RZECZ o ZWIĄZKACH FRAZEOLOGICZNYCH


CEL:

  • utrwalenie pojęcia związków frazeologicznych,
  • podanie przykładów, układanie zdań z wybranymi idiomami,
  • podział klasy na 2- 3 osobowe grupy
  • zadanie dla każdego zespołu: przeczytać uważnie podaną stronę i rozdziału "Tomka w krainie kangurów"; zaznaczyć wszystkie związki frazeologiczne i wyrażenia z gwary szkolnej (np. "buda")
  • prezentacja zebranego materiału językowego
  • wspólne tłumaczenie poszczególnych związków,
  • rozdanie uczniom kartek z idiomami z i rozdziału powieści i wklejenie ich do zeszytów.
  • kręcić się w pobliżu; nadzieja kiełkuje; myszkować; buda; ale heca; węszyć coś na każdym kroku; a niech to licho porwie; nie tracić ducha; sądny dzień, zorientować się w lot; oberwać dwóję; wywałkować; zasypa; zagiąć kogoś; oblać kogoś; wybuchnąć śmiechem; pleść głupstwa; sprać na kwaśne jabłko; pisnąć choć jedno słowo; lizus; mierzyć kogoś wzrokiem; rozchmurzyć się; mieć do kogoś słabość; dać "koca", ; dopiec komuś; budzić zastrzeżenia; uśpić czujność; wyprostowany jak struna; przeżywać burzę niepokoju; czynić sobie wyrzuty; nadzieja wstąpiła w serce; podskoczyć jak oparzony; rozindyczony; puszyć się jak paw;
  • wybranie przez każdego ucznia sześciu związków, które wydają mu się najzabawniejsze
  • zrobienie ilustrowanego słownika związków frazeologicznych przypomnienie o konieczności ustawienia idiomów według alfabetu
  • prezentacja ilustracji

PRACA w DOMU:
Z wybranymi związkami frazeologicznymi ułożyć zdania tak, by tworzyły logiczną całość dotyczącą lekcji geografii z Piłą. Dla chętnych: w tekście zamiast wpisanego frazeologizmu można zrobić rysunek ilustrujący ten związek!!!
Zaznaczenie w IX i XIII rozdziale "Tomka w krainie kangurów" wiadomości o sławnych podróżnikach australijskich.


HISTORIE SŁAWNYCH PODRÓŻNIKÓW


CEL:

  • umiejętność wnikliwego czytania tekstu
  • przekazanie informacji dotyczących badaczy i odkrywców Australii
  • kształcenie umiejętności ustnego prezentowania wybranej postaci
  • przypomnienie zasad ortografii pisownia "Ó" i "Ż"

PRZEBIEG LEKCJI:

  • co to znaczy "podróżnik" wyjaśnienie słowa, zwrócenie uwagi na pisownię
  • krótki ćwiczenie ortograficzne utrwalające zasady pisania ó i ż ( łóżko, ważny, poroże, mróz, dwója) zapisanie na tablicy i podanie słowa tłumaczącego pisownię
  • podanie wyrazów bliskoznacznych do wyrazu "podróżnik"
  • po co podróżujemy, czy lubimy podróżować, czy dziś podróż jest tak niezwykłym wydarzeniem jak kiedyś swobodne wypowiedzi uczniów mające na celu rozwijać ich wyobraźnię i zdolność twórczego myślenia
  • jakich znamy bohaterów literackich czy filmowych, którzy podróżowali; w zależności od tego, jakie książki klasa już przeczytała wypisanie na tablicy znanych dzieciom postaci ( może tu być np. pies, który jeździł koleją, Lessie, Staś i Nel, Bilbo Baggins, Rasmus i Oskar, Włóczykij)
  • podział klasy na pięć zespołów zebranie informacji o sławnych podróżnikach w Australii przygotowanie w każdym zespole krótkiej notatki w punktach o wybranej postaci
  • rozwieszenie mapy Australii i prezentacja wybranych podróżników przez przedstawicieli grup wskazywanie na mapie najważniejszych miejsc związanych z tymi postaciami

PRACA w DOMU:
Napisz w paru zdaniach o współczesnym podróżniku, którego wyczyn wzbudził twój szacunek. Jeśli to możliwe, wklej jego zdjęcie oraz mapkę z zaznaczonym miejscem wędrówki.


W ROLI TOMKA WILMOWSKIEGO WYSTĄPI...


CEL:

  • zbieranie wiadomości do opisywania (charakteryzowania) postaci
  • kształcenie umiejętności rozpoznawania cech na podstawie zachowania
  • kształcenie umiejętności opisywania wyglądu postaci
  • wprowadzenie pojęcia "reżyser", "aktor", "rola"
  • redagowanie ogłoszenia

PRZEBIEG LEKCJI:

  • podanie uczniom informacji, że dziś są reżyserami filmowymi
  • swobodne wypowiedzi o zawodzie reżysera
  • zapisanie w zeszytach informacji, czym zajmuje się reżyser filmowy, teatralny, dźwięku
  • wymienienie znanych reżyserów polskich czy obcych - filmów, które klasa widziała; zapisanie w zeszytach
  • podział klasy na czteroosobowe zespoły studia filmowe przygotowujące nakręcanie filmu o przygodach Tomka Wilmowskiego
  • zadaniem każdej grupy jest zebranie jak najwięcej informacji o głównej postaci wieku, wyglądzie i charakterze
  • wypisanie na tablicy cech uznanych przez zespoły za najważniejsze ustna argumentacja przykładami z książki
  • każdy zespół redaguje ogłoszenie przypomnienie, że język ogłoszenia musi być rzeczowy i bardzo oszczędny zaczynające się od słów: Studio Filmowe "Ambaras" poszukuje...
  • odczytanie ogłoszeń i wybór najlepszego z nich

PRACA w DOMU:
Napisz ogłoszenie, w którym podasz informacje , że poszukujesz osoby, która zagra rolę Piły kto może stawić się na zdjęcia próbne?


MAPA MOJEJ TAJEMNICZEJ WYPRAWY


CEL:

  • umiejętność wskazywania na mapie miejsca akcji powieści
  • ćwiczenie opowiadania własnych przygód
  • rozwijanie wyobraźni
  • kształcenie umiejętności tytułowania
  • ćwiczenia stylistyczne

PRZEBIEG LEKCJI:

  • rozdanie mapek z miejscem pobytu Tomka
  • wklejenie ich do zeszytów
  • zawieszenie w klasie dużej mapy Australii
  • omówienie legendy
  • wędrówka po mapie szlakiem wędrówki Tomka wskazywanie odpowiednich miejsc i przypominanie przygód Tomka ćwiczenie wypowiedzi ustnych
  • na małych mapkach w zeszytach zaznaczenie miejsc, które uczniowie chcieliby odwiedzić razem z Tomkiem
  • zrobienie legendy do przygotowanej przez każde dziecko mapki
  • zatytułowanie zaznaczonych miejsc przygód

PRACA w DOMU:
Przypomnij sobie jakąś swoją przygodę wyprawę lub wymyśl coś niezwykłego. Następnie narysuj mapkę twojej wyprawy. Zrób legendę. Naucz się pięknie opowiadać o tej przygodzie czeka cię konkurs na najciekawszą opowieść!



Na poprzednią stronę

Na główną stronę