SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

TEMAT: W ŚWIECIE BAŚNI

CELE ZAJĘĆ:

Uczeń

- utrwala i rozszerza informacje o różnych rodzajach sklepów i produktach, jakie można w nich nabyć,

- analizuje uzyskane informacje i buduje uogólnienia prowadzące do rozwiązania zagadki,

- wykorzystując zmysł dotyku formułuje określenia charakterystycznych cech książki jako przedmiotu,

- porównuje cechy wielkościowe poszczególnych książek,

- wykazuje się znajomością poznanych wcześniej baśni,

- prawidłowo odczytuje symbole - -rekwizyty pochodzące z baśni,

- współpracuje w grupie z innymi dziećmi przyjmując na siebie różne role,

- formułuje pytania i odpowiedzi,

- w sposób doświadczalny dochodzi do definicji baśni i jej naczelnych cech,

- ćwiczy kolejność wykonywania czterech działań w zakresie 100,

- poznaje nową piosenkę.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- kilka różnych książek pod względem formatu, kształtu, faktury okładki, kawałek tkaniny wielkości np. 1, 5/1, 5m,

- wizytówka z rysunkiem uśmiechniętej buzi,

- gruby, czysty zeszyt z kolorowa okładką,

- kilkanaście drobnych wyciętych literek,

- 1 większy i 3 mniejsze woreczki,

- koszyczek, piernik i jabłko,

- zadanie matematyczne w postaci szyfru,

- czarna korona, miotła, maska wilka(np. W postaci opaski z uszami),

- tekst piosenki z krainy czarów nie wagaruj, ew. kaseta zespołu "Gawęda" z nagraniem tej piosenki.

Nauczyciel (N.) uczestniczy w zajęciach z uczniami (U.) momentami przyjmując na siebie rolę księgarza (K.) sygnalizując zmianę poprzez przypięcie wizytówki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I. WPROWADZENIE:

N. Dzisiaj opowiem wam historię, jaka zdarzyła się w pewnym miasteczku, przy jednej z małych, wąskich uliczek. Na parterze wąskiej, starej kamieniczki mieścił się sklep. Nad wejściem nie wisiał żaden napis, w oknach nie zostały wystawione żadne produkty. Klienci, którzy tam wchodzili nie wiedzieli, co można kupić. A za ladą siedział sprzedawca i grzecznie witał każdego klienta.

K. - Czym mogę pani służyć?

- chętne dzieci włączają się do zabawy przyjmując rolę klientów pragnących zakupić dowolny produkt,

- dopóki nie padnie prośba o książkę, K. odpowiada , że produkt , o który ktoś prosi jest np. Za mokry, aby był w tym sklepie (mleko, coca-cola itp.), zbyt łatwo może zabrudzić to, co jest w tym sklepie(np. buty, masło itd.)

- w ciągu kilku minut zabawy dzieci drogą eliminacji powinny odgadnąć, że to jest księgarnia.

II. ZABAWA: "JAKA ONA JEST?"

- dzieci, które nie uczestniczyły jeszcze w zabawie, za pomocą dotyku określają jaka jest książka, którą mają w ręku, a której nie widzą, bo znajduje się pod tkaniną,

- po zakończonej zabawie K. podnosi przykrycie i uczniowie starają się wskazać tę, o której mówiła Zosia, Marysia czy Paweł.

III. STWORZENIE PROBLEMU:

- K. bierze do ręki inną książkę i prosi, aby teraz ktoś ładnie, głośno poczytał wszystkim,

- wybrane dziecko bierze książkę do ręki, otwiera i ze środka wyfruwają pocięte literki, a w książce jest zupełnie pusto.

- K. umiejętnie pogłębia zaistniały problem, kieruje rodzącymi się reakcjami, doprowadza do decyzji, że trzeba naprawić szkodę, czyli odnaleźć treść tej książki,

- K. stwierdza, że nie zna jej tytułu, ale właśnie coś znalazł: (worek),

- K. poleca dzieciom podzielić się na trzy grupy, bo w odnalezionym worku znajdują się trzy małe woreczki,

- U. podzieleni na trzy grupy wybierają swojego przedstawiciela, którzy wydobywają z worka po jednej z paczuszek.

IV. WYWIAD:

- N. swoim pojawieniem się prowokuje do podsumowania dotychczasowych poczynań uczniów,

- N. podpowiada, żeby grupy otwierały swoje paczuszki w tajemnicy przed innymi,

- w jednej z paczuszek znajduje się jabłko(symbol baśni o królewnie Śnieżce), w drugiej jest koszyczek(rekwizyt z Czerwonego Kapturka), a w trzeciej pierniczek(pochodzący z baśni o Jasiu i Małgosi),

- N. podchodzi do każdej z grup i po cichu dowiaduje się, jakie baśnie pozostawiły dzieciom coś na pamiątkę,

- N. prosi, aby każda z grup wybrała spośród siebie po cichu głównego bohatera swojej baśni,

- N. ogłasza konferencję prasową z odnalezionymi bohaterami baśni:

- członkowie grup 2 i 3 zadają pytanie postaci z grupy 1, ale członkowie tej grupy mają prawo i obowiązek pomagać swemu podopiecznemu,

- wśród pytań powinny znaleźć się m.in.: co najbardziej lubiszŚ, z kim się przyjaźnisz? , czego się najbardziej boiszŚ

- podobna zabawa odbywa się z bohaterami znajdującymi się pod opieką grup 2 i 3,

- U. z grup przeprowadzających wywiad na podstawie odpowiedzi domyślają się z kim rozmawiają, dochodzą do wniosku, że opuszczona książka była zbiorem baśni i jakie baśnie się w niej znajdowały.

V. ŁAMIGŁÓWKA MATEMATYCZNA:

K. cieszy się, że chociaż część postaci już się odnalazła i znany jest już tytuł i autor opuszczonej książki,

- K. przypomina sobie, że przyszedł jakiś list do dzieci i wręcza im kilka kopert(po jednej lub po kilka na grupę,

- U. rozwiązują szyfr matematyczny i otrzymują hasło: Zapraszamy do lasu.

VI. ĆWICZENIA PROWADZĄCE DO SFORMUŁOWANIA PODSTAWOWYCH WNIOSKÓW Z ZAJĘĆ:

- chwila dyskusji kto to zaprasza, czy to będzie bezpiecznie skorzystać z tego zaproszenia,

- K. sugeruje, że to może być pułapka zastawiona przez złe postacie z baśni, bo przecież z nami są same dobre!

- N. zastanawia się z dziećmi, ale przekonuje, że te złe postacie przecież naprawdę nie istnieją, bo kto rozmawiał z wilkiem, albo widział macochę-czarownicę, albo spotkał w lesie Babę JagęŚ

- to są postacie fantastyczne!

- zapada decyzja, że uczniowie skorzystają z zaproszenia.

VII. WPRAWKI I ĆWICZENIA DRAMOWE:

- grupa 1 przyjmuje na siebie rolę drzew w lesie,

- grupa 2 leśnych zwierząt,

- grupa 3 dzieci idących przez las,

- po chwili następuje zmiana ról tak, aby wszystkie dzieci mogły zagrać wszystkie role,

- U. przedstawiają postacie zarówno ruchem, jak i głosem,

- las staje się za każdym razem coraz bardziej groźny i tajemniczy.

VIII.DOPROWADZENIE DO SFORMUŁOWANIA OSTATNIEJ Z PODSTAWOWYCH CECH BAŚNI:

- N. podczas wędrówki przez las po cichu wybiera troje dzieci, które otrzymują trzy rekwizyty: macocha czarna koronę, wilk opaskę z uszami, Baba Jaga miotłę,

- wędrówka kończy się na polanie,

- N. proponuje krótki odpoczynek,

- uczniowie siadają, ale zza drzew pojawiają się wybrane przez nauczyciela złe postacie,

- próbują straszyć grupę dzieci, ale N. wkracza do akcji i rozdziela postacie dobre i złe z pomocą dzieci,

- N. prowokuje chwilę rozmowy: pomiędzy obiema grupami, którą kończy decyzja, że U. nie chcą postaci złych, tylko dobre(jeśli zdania są podzielone, to w wyniku dyskusji U. rozdzielają się na zwolenników postaci dobrych i zwolenników postaci złych,

- N. prowokuje decyzję, że same dobre postacie potrafią opowiedzieć wspaniałą baśń,

- postaci złe również chcą spróbować,

- 4 grupy: 3 dobre i 1 zła przygotowują swoje baśnie (tylko dobre lub tylko złe),

- następuje prezentacja baśni,

- U. zastanawiają się, czy te opowieści były ciekawe, czy można nazwać je baśniami, czy baśń przygotowana przez złe postacie skończyła się dobrze, bo przecież baśń zawsze musi się tak kończyć,

- N.U. dochodzą do wniosku, że jednak w baśni muszą występować zarówno dobre, jak i złe postacie.

IX. PODSUMOWANIE ZAJĘĆ:

- K. odnajduje dzieci w lesie, cieszy się z ich sukcesu ,

- K. pyta jak udało im się porozumieć ze złymi postaciami,

- U. tłumaczą z pomocą N., że podczas wyprawy dużo dowiedzieli się na temat zasad, jakie rządzą światem baśni:

1. W baśniach występują postacie wzięte z życia codziennego i fantastyczne.

2. Muszą tam istnieć zarówno postaci dobre, jak i złe.

3. Baśń zawsze dobrze się kończy.

4. Baśń jest dość krótka.

- K. rozdaje dzieciom teksty piosenki "Z krainy czarów nie wagaruj"

- U. czytają głośno nowy tekst, N. uczy nowej piosenki,

- z piosenką na ustach U. wracają do swego realnego świata.

X. PRACA PLASTYCZNA:

- U. przygotowują samodzielnie zdjęcia z wyprawy do krainy baśni technika dowolna.

DODATEK

1) ŁAMIGŁÓWKA MATEMATYCZNA

OBLICZ:

17 + 25 : 5 = M4 x 4 + 30 : 3 = O7 x 3 - 2 x 8 = D
99 - 5 x 6 = Y 5 x (4 + 2) = P 6 x 2 + 8 x 3 = R
3 x 3 + 5 x 5 + 7 x 4 = U100 - 70 + 2 x 4 = S(15 + 13) : (57 - 50) = A
(46 - 30 + 8) : 3 = L22 + 15 + 30 + 4 = Z

UZUPEŁNIJ TABELKĘ LITERAMI ZNAJDUJĄCYMI SIĘ OBOK WYNIKÓW DZIAŁAŃ:

71 4 30 36 4 38 71 4 22 69 5 26 8 4 38 62
Z A P R A S Z A M Y D O L A S U

ODCZYTAJ SZYFR.


2) Z KRAINY CZARÓW NIE WAGARUJ

Słowa: Wanda Chotomska

Muzyka: Włodzimierz Korcz


Chleb i masło to za mało dla człowieka,

jeszcze trzeba nam fantazji parę deka,

trochę czarów, trochę baśni, żeby szary świat rozjaśnić,

więc od bajek nigdy w życiu nie uciekaj!

 

Z krainy czarów nie wagaruj,

przed bajką nie zamykaj drzwi,

kto chce choć trochę świat rozjaśnić,

ten szuka baśni, tak jak my!

 

Bajka dobra na dzień dobry i dobranoc,

na zły humor i pogodę nieudaną,

na początek i na finał, więc dziś klasa przypomina

wszystkim bajkom zanim z nami się rozstaną:

 

Z krainy czarów ....